Digjen 20 hektarë ullishte në Lushnje, fermerët: Dëm kolosal

Nga Exit News
Digjen 20 hektarë ullishte në Lushnje, fermerët: Dëm kolosal

Të paktën 20 hektarë ullishte e vreshta janë djegur, të premten, në Karbunarë të Lushnjes.

Zjarri nuk dihet ende se si ka nisur, por prania e erës e ka përhapur atë duke dëmtuar një hapërsirë të madhe.

Fermerët dhe banorët e zonës kanë tentuar ta shuajnë zjarrin me mjete rrethanore, por nuk ia kanë dalë. Ndërsa zjarrëfikëset nuk kanë mundur të vijnë në kohë.

Sipas fermerëve, dëmet e shkaktuara janë shumë të larta, pasi ullishtet dhe vreshtat që janë djegur nuk ishin të vjela, dhe janë të shtrenja për tu zëvendësuar.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme