Dita Botërore e Muzeve, Europa Nostra përkujton Teatrit Kombëtar

Nga Exit News
Dita Botërore e Muzeve, Europa Nostra përkujton Teatrit Kombëtar

Ne do donim t’ja dedikonim Ditën Botërore të Muzeve, muzeut të shkatërruar brutalisht dje: Teatrit Kombëtar të Tiranës, shkruan Europa Nostra në një postim në Twitter.

Duke përkujtuar Ditën Botërore të Muzeve, Europa Nostra pohoi se trashëgimia kulturore shërben si urë mes të shkuarës, të tashmes dhe të ardhmes.

Të dielën në mëngjes Bashkia e Tiranës, prishi Teatrit Kombëtar në orët e para të mëngjesit. Ky veprim u kritikua nga vetë Europa Nostra, institucione europiane si dhe shumë artistë e aktivistë të shoqërisë civile.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme