Ditë të zeza në Itali: 1016 të vdekur, thuajse 400 në 48 orët e fundit

Nga Exit News
Ditë të zeza në Itali: 1016 të vdekur, thuajse 400 në 48 orët e fundit

Numri i viktimave nga koronavirusi kaloi 1 mijë persona dhe arriti në 1016, të enjten në mbrëmje.

Vetëm 48 orët e fundit vdiqën 387 persona, çfarë ka shtuar frikën se gjendja do të përkeqësohet.

Aktualisht ka 15 113 të diagnostikuar me infeksionin e koronavirusit, nga të cilët gati 4 700 u identifikuan në 48 orët e fundit.

Agjencitë italiane të lajmeve raportojnë se aktualisht janë 1 153 të sëmurë të shtruar në spitale nën mjekim intensiv, nga të cilët 125 janë shtruar 24 orët e fundit.

Deri tani janë shëruar 1 258.

Veriu mbetet më i prekuri me rreth 8 725 raste vetëm në Lombardi, 1 947 në Emilia Romanja dhe 1 384 në Veneto.

Për të ndaluar përhapjen e mëtejshme, Italia ka marrë një sërë masash ekstreme por që duket se tashmë ato janë vonë për të penguar përhapjen.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme