Dy figura kryesore të opozitës në Bjellorusi dënohen me 10 vite burg

Nga Exit News
Dy figura kryesore të opozitës në Bjellorusi dënohen me 10 vite burg

Maria Kolesnikova dhe Maxim Znak, dy figura kryesore të opozitës bjelloruse janë dënuar respektivisht me 11 dhe 10 vite burg të hënën raporton Reuters.

Kolesnikova, 39 vjeç, u arrestua në kufirin ukrainas në shtator. Ajo ishte një nga udhëheqëset e protestave  kundër Presidentit bjellorus Aleksandër Lukashenko vitin e kaluar pas zgjedhjeve presidenciale të gushtit 2020, për të cilat protestuesit thonë se u manipuluan në favor të Lukashenkos.

Kolesnikova dhe Znak, u akuzuan për ekstremizëm dhe përpjekje për të marrë pushtetin në mënyrë të paligjshme. Të dy mohuan akuzat dhe Kolesnikova i quajti ato absurde.

Gjyqi ndaj tyre filloi muajin e kaluar dhe u ndalua për publikun për arsye sigurie kombëtare. Provat hetuesit dhe dëshmitarët nuk u zbuluan.

Për muaj me radhë, Bjellorusët protestuan kundër zgjedhjeve të gushtit 2020, të denoncuara nga BE, SHBA dhe Britania e Madhe si as të lira e as të drejta.

Dhjetëra mijëra protestues u arrestuan dhe shumë u rrahën brutalisht, ndërsa Lukashenko u përpoq të heshtë kundërshtarët. Gazetarë dhe aktivistë të pavarur janë arrestuar. Aktivistët e opozitës thonë se rreth 650 të burgosur politikë mbahen në paraburgim.

Muajin e kaluar, udhëheqësi i grupit të internuar Shtëpia Bjelloruse në Ukrainë (BHU) u gjet e varur në një park në Kiev ndërsa policia ukrainase thotë se ishte vrasje. Lukashenko ka mohuar se shërbimet e tij të sigurisë ishin përfshirë.

Kreu i opozitës së Bjellorusisë, Svetlana Tikhanovskaya, u detyrua të largohet në Lituani një ditë pasi ajo shpalli fitoren në zgjedhjet presidenciale.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>