Dy oficer grek nën hetim për neglizhencë ndaj gruas shqiptare të vrarë nga bashkëshorti

Dy oficer grek nën hetim për neglizhencë ndaj gruas shqiptare të vrarë nga bashkëshorti

Dy oficerë grek janë vënë nën hetim, pasi akuzohen për neglizhencë ndaj ankesës së shtetases shqiptare, Anisa Sheu, e cila u vra të premten nga bashkëshorti i saj,Florand Sheu.

Hetimi erdhi pas publikimit në mediat greke të një denoncimi të bërë nga fqinjët e çiftit më 11 korrik, i cili nuk u trajtua me seriozitet nga policia.

Sipas një raportimi nga Shqiptarja.com, vetë viktima kishte akuzuar policinë për neglizhencë, përmes një statusi në rrjetin social Facebook.

Ajo u shpreh e zhgënjyer për mosreagimin e oficerëve, të cilët pasi ishin paraqitur me vonesë, thjesht kishin kontrolluar nga makina dhe ishin larguar, pa ndërrmarr asnjë veprim të mëtejshëm.

Dalja në dritë e këtyre fakteve ka shkaktuar indinjatë në opinionin publik grek, pasi ndërhyrja e policisë do të kishte shpëtuar jetën e gruas.

Shtetasi shqiptar, me origjinë nga Buzi i Tepelenës, citoi si shkak të vrasjes xhelozinë ndaj bashkëshortes.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme