Dy të vrarë në protestat e Mianmar, policia qëllon mbi protestuesit

Nga Exit News
Dy të vrarë në protestat e Mianmar, policia qëllon mbi protestuesit

Të paktën dy njerëz u vranë kur forcat e sigurisë qëlluan mbi protestuesit në Mianmar të dielën, thanë dëshmitarët dhe mediat vendase.

Ndërsa udhëheqësi i përkohshëm i qeverisë civile tha se do të kërkojë t’u japë njerëzve të drejtën ligjore që të mbrohen.

Një djalë i ri u qëllua dhe u vra në qytetin Bago, afër Yangon, thanë dëshmitarët dhe mediat vendase.

Një tjetër protestues u vra në qytetin Hpakant, në zonën e minierave në verilindje.

Më shumë se 80 njerëz janë vrarë që nga e shtuna në protestat e përhapura kundër marrjes së pushtetit nga ushtria muajin e kaluar, tha Shoqata e Ndihmës për Avokatinë e të Burgosurve Politikë. Mbi 2,100 njerëz janë arrestuar, tha ajo.

Mahn Win Khaing Than, i cili është në arrati së bashku me zyrtarët e lartë të Partisë në pushtet Lidhja Kombëtare për Demokraci, iu drejtua publikut përmes Facebook të Shtunën, duke thënë, “Ky është momenti më i errët i kombit dhe momenti që agimi është afër ”.

Në kryeqytetin tregtar Yangon, qindra njerëz demonstruan në pjesë të ndryshme të qytetit pasi vendosën barrikada me tela me gjemba dhe thasë me rërë për të bllokuar forcat e sigurisë.

Forcat e sigurisë gjuajtën me gaz lotsjellës dhe më pas hapën zjarr ndaj protestuesve, thanë dëshmitarët. Sipas raporteve të pakonfirmuara, një person u vra.

Të paktën 13 njerëz u vranë të Shtunën, një nga ditët më të përgjakshme që nga grushti i shtetit më 1 shkurt.

Pesë persona u qëlluan për vdekje dhe disa u plagosën kur policia hapi zjarr në një protestë në Mandalay, qyteti i dytë më i madh i Mianmar, raporton Retuers.

“Ata po veprojnë sikur të jenë në një zonë lufte, me njerëz të paarmatosur,” tha aktivisti me qendër në Mandalaj Myat Thu. Ai tha se një fëmijë 13-vjeçar ishte vrarë po ashtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>