Fatmir Limaj kërkon shkarkimin e Donika Gërvallës

Nga Exit News
Fatmir Limaj kërkon shkarkimin e Donika Gërvallës

Kreu i partisë Nisma Socialdemokrate të Kosovës, Fatmir Limaj, kërkoi të enjten shkarkimin e ministres së Jashtme, Donika Gërvalla.

Në një deklaratë për shtyp, Limaj akuzoi Gërvallën se ka shndërruar qëndrimet e saj private kundër UÇK-së, në politika zyrtare.

“Qëndrimet personale të çdo individi hyjnë në kuadër të të drejtave të njeriut për të shprehur lirshëm mendimin e vet.
Mirëpo, kur një person që vazhdimisht ka vjellë vrerë kundër luftës çlirimtare dhe bartësve të kësaj lufte merr funksion shtetëror për të përfaqësuar Kosovën në marrëdhënie me jashtë, gjërat ndryshojnë!,” u shpreh Limaj.

Ai shtoi se nëse Gërvalla nuk shkarkohet atëherë “politika anti-UÇK është politikë zyrtare e kësaj qeverie.”

Më herët, Partia Demokratike e Kosovës, kërkoi shkarkimin e Gervalla-Scwarz në Kuvend, për shkak të qëndrimit të saj për hetimin e Dhomave të Specializuara të Kosovës me qendër në Hagë në një intervistë të transmetuar në 2017.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>