Ekspertë ndërkombëtarë i kërkojnë Ramës ndalimin e ndërtimit të Bypass-it në Gjirokastër

Nga Exit News
Ekspertë ndërkombëtarë i kërkojnë Ramës ndalimin e ndërtimit të Bypass-it në Gjirokastër

Disa ekspertë ndërkombëtarë të trashëgimisë kulturore i kanë dërguar një letër kryeministrit Edi Rama ku i kërkojnë që të ndal punimet e ndërtimit të Bypassit në Gjirokastër.

Sipas tyre ndërtimi i Bypasir rrezikon trashëgiminë kulturore të Gjirokastrës dhe statusin e qyteti si pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Ekspertët shprehen se Shqipëria “duhet të adoptojë një plan mobiliteti për Gjirokastrën përpara implementimit të çdo projekti, plan ky i kërkuar në mënyrë të përsëritur nga UNESCO”.

Përmes letrës ekspertët kërkojnë një Vlerësim të Ndikimit Mjedisor si dhe një Vlerësim të Ndikimit në Trashëgimisë, bazuar në ligj.

“Humbja e statusit të UNESCO-s, mund të ishte një goditje e rëndë ndaj turizmit kulturor shqiptar në zhvillim, dhe mund të njolloste reputacionin e fituar me vështirësi të Shqipërisë si një partner ndërkombëtar i besueshëm”, shprehen ekspertët.

Letra është iniciuar prej Stephan Doempke, ish-kordinator programi i UNESCO/UNDP mbi trashëgiminë kulturore në Shqipëri, i cili ka jetuar katër vite në Gjirokastër.

Ndërsa tani është kryetar i World Heritage Watch, një rrjet global i 180 organizatave jo qeveritare, i cili monitoron Vendet e Trashëgimisë Botërore dhe raporton në UNESCO.

Rasti është denoncuar edhe nga kandidati për deputet në Gjirokastër Kreshnik Merxhani.

Ai ka thënë Projekti i Bypass-it jo vetëm që duhet anuluar por “paret e mara borxh, duhet të shkojnë në restaurimin e monumenteve të kulturës të cilat janë vlerat e vërteta”.

“S’ka ndonjë dyshim këtu e as ka pasur. Fondet e mara borxh që do ti paguajmë të gjithë ne, duhet të shkojnë në ndihmë të komunitetit duke përmirësuar rrjetin e brendshëm të lagjeve si dhe duke çuar shërbime të munguara”, ka deklaruar Merxhani.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>