Eurodeputetët thirrje Serbisë dhe Kosovës të gjejne zgjidhje paqësore

Nga Exit News
Eurodeputetët thirrje Serbisë dhe Kosovës të gjejne zgjidhje paqësore

Në ditën e 9-të të tensioneve në Jarinje dhe Brnjak, deputetët e Parlamentit Evropian bënë thirrje për ndërprerjen e veprimeve dhe provokimeve të njëanshme. Ata i kërkuan Kosovës dhe Serbisë të gjejnë një zgjidhje paqësore, raporton European Western Balkans.

Deklarata u nënshkrua nga Raportuesi për Serbinë Vladimir Bilçík (PPE), Raportuesi për Kosovën Viola von Cramon-Taubadel (të Gjelbrit/EFA), Kryetarja e Delegacionit të PE-së në Komisionin Parlamentar të Stabilizim-Asociimit BE-Serbi Tanja Fajon (S&D) dhe Kryetare e Delegacioni për marrëdhëniet me Bosnjë -Hercegovinën dhe Kosovën Romeo Franz (të Gjelbrit/EFA).

“Ne jemi thellësisht të shqetësuar për tensionet e fundit në pikat kufitare Jarinje dhe Brnjak. Serbia dhe Kosova duhet të gjejnë urgjentisht një zgjidhje paqësore dhe të qëndrueshme në mënyrë që të sigurohet siguria e të gjithë qytetarëve ”, thuhet në deklaratë.

Eurodeputetët deklaruan se ata dëshironin të shihnin tërheqjen e policisë speciale dhe çdo njësie të ushtrisë dhe çmontimin e pengesave në rrugë.

“Veprimet dhe provokimet e njëanshme dhe retorika nxitëse, të cilat rrisin tensionet dhe ndikojnë në mirëqenien e komuniteteve lokale, duhet të ndalen. Ne i bëjmë thirrje BE-së dhe partnerëve të saj që të vazhdojnë të punojnë për zvogëlimin e krizës dhe u bëjmë thirrje udhëheqësve të Serbisë dhe Kosovës të përdorin platformën e Dialogut të lehtësuar nga BE-ja për të zgjidhur të gjitha çështjet e hapura, përfshirë ato që lidhen me lirinë e lëvizjes ”, thekson deklarata.

Eurodeputetët përsëritën se normalizimi i marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës është një parakusht për pranimin në BE të të dy vendeve, dhe është gjithashtu thelbësore për sigurimin e stabilitetit dhe prosperitetit në rajonin më të gjerë.

“Ne i nxisim të dyja palët që të përfshihen në mënyrë aktive dhe konstruktive në dialogun e lehtësuar nga BE të udhëhequr nga Përfaqësuesi Special i BE, duke kërkuar një marrëveshje gjithëpërfshirëse, të qëndrueshme dhe ligjërisht detyruese”, përfundon deklarata.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>