Eurodeputeti Fleckenstein: Shumica absolute e socialistëve nuk është rrezik për demokracinë

Eurodeputeti Fleckenstein: Shumica absolute e socialistëve nuk është rrezik për demokracinë

Në përgjigje të publikimit të raportit të zgjedhjeve nga ministrat teknikë, eurodeputeti Knut Fleckenstein deklaroi se do të jetë raporti final i OSBE-ODHIR ai që do të ndikojë në vlerësimin e ndërkombëtarëve për zgjedhjet:

“Raporti i ministrave teknikë nuk do të ketë domosdoshmërisht ndikim negative në integrimin e vendit. Më e rëndësishme është nëse OSBE-ODIHR do të vërejë të njëjtat shkelje dhe nëse po, si do të veprojë qeveria më pas.”

Duke iu përgjigjur pyetjes nëse shumica absolute e Partisë Socialite në parlamentin e ri do të paraqiste rrezik për demokracinë, eurodeputeti u shpreh:

“Nuk kam dyshim se partitë e opozitës do të kenë një vështrim të afërt në procedurat dhe sjelljet e qeverisë. Natyrisht që ata do të informojnë publikun për gjetjet e tyre dhe qasjet alternative për drejtimin e qeverisë. Një shumicë absolute nuk është një rrezik për demokracinë.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>