Europa Nostra dënon dhe ngren alarmin për prishjen e Teatrit Kombëtar

Nga Exit News
Europa Nostra dënon dhe ngren alarmin për prishjen e Teatrit Kombëtar

Pak orë pasi Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi në fshehtësi vendimin për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar, ka ardhur edhe reagimi i organizatës Europa Nostra në rrjetin Twitter:

“Ne jemi per trashëgiminë kulturore të Europës. Prandaj, edhe kundërshtojmë propozimin për prishjen e paligjshme të Teatrit Kombëtar në Tiranë, një nga 7 sitet kulturore më të rrezikuara në Europë. Teatri është i mbrojtur nga legjislacioni vendas, si dhe shoqëria civile e ekspertët.”

Europa Nostra ka vënë në dijeni për këtë qendrim disa institucione dhe personalitete europiane, prej të cilëve kërkohet reagim, David Sassoli, President i Parlamentit Europian, Maryia Gabriell, Komisionerja europiane për Kulturën, Josep Borell, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme, Luigi Soreca, ambasador i BE në Shqipëri.

Europa Nostra ka vënë në dijeni për këtë qendrim edhe Kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj, të cilët po ndërmarrin veprime për shembjen e Teatrit, si dhe Aleancën për Teatrin, që është në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Rikujtojmë se në fillim të vitit, Presidenti Ekzekutiv i Europa Nostra, profesor Hermann Parzinger, i dërgoi letër kryeministrit Rama, kryebashkiakut Veliaj dhe presidentit Meta.

Në letër, organizata deklaronte se “ishte sinqerisht e shqetësuar nga planet alarmante për prishjen e Teatrit Kombëtar të Shqipërisë, një sit trashëgimie me një rëndësi të madhe kulturore dhe arkitekturore”, vetëm për t’i hapur rrugë për plane zhvillimi një sipërmarrësi të madh privat.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>