Europarlamentari Lega përshëndet krijimin e Bordit të Etikës

Nga Exit News
Europarlamentari Lega përshëndet krijimin e Bordit të Etikës

Europarlamentari David Lega e konsideroi hap pozitiv ngritjen e Bordit të Etikës për mediat shqiptare.

Në një postim në Twitter, Lega deklaroi se:

“🆕Lajm i mirë për mediat në Shqipëri.
👍 Vet-rregullim- media e pavarur
👎 Ligji antishpifje i propozuar nga qeveria.

Garantimi i lirirsë së medias është thelbësor për demokracisë dhe shumë i rëndësihëm për integrimin e Shqipërisë në BE”

Dje mediat përzgjodhën anëtarët e Bordit të Etikës, detyra e të cilit është të kontrollojë etikën e mediave. Anëtarë të Bordit janë :Dorian Matlija, avokat, Mark Marku, profesor në Fakultetin e Gazetarisë and ekspert, Klodiana Kapo nga Faktoje.al, Alice Taylor nga Exit News, and Lorin Kadiu nga Citizens-Channel.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>