Evropa kërcënon Bjellorusinë me ndalim të fluturimeve

Nga Exit News
Evropa kërcënon Bjellorusinë me ndalim të fluturimeve

Vendet evropiane po konsiderojnë ndalimin e fluturimeve ndërkombëtare nga Bjellorusia, pas devijimit të fluturimit të avionit RyanAir me qëllim arrestimin e gazetarit disident, Roman Protasevich, të dielën.

Madje, po shikohet mundësia edhe për kufizimin e transportit tokësor, pavarësisht se në të kaluarën sanksionet e BE-së dhe SHBA-ve ndaj vendit nnuk kanë patur efekt.

Avioni me pasagjer po udhetonte nga Greqia për në Lituani, kur ekuipazhi u sinjalizua për praninë e mundshme të një bombe në bord, duke e detyruar të bëjë ulje emergjence në Minsk.

Sipas mediave lokale, ishte presidenti Llukashenko që dha urdhrin e devijimit të fluturimit, megjithse autoritetet bjelloruse formalisht vazhdojnë të pretendojnë se kishin sinjalizim për bombë.

Vendet evropiane e kanë dënuar ashpër veprimin duke e quajtur “rrëmbim” apo “pirateri shtetërore”.

Presidenca franceze e BE, sipas një raportimi nga Reuters, i ka dërguar kërkesë Organizatës së Aviacionit Civil për ndalimin e fluturimeve ndërkombëtare të Bjellorusisë, megjithse kjo e fundit nuk ka fuqi rregullatore.

Të parat që kanë marr masa për ndalimin e fluturimeve kanë qënë vendet fqinje me Bjellorusinë, si Lituania e Letonia, ndjekur nga kompania hungareze e fluturimeve, ËizzAir.

Opsione të tjera që priten të diskutohen janë edhe ndalimi i investimeve nga Banka Evropiane e Investimeve pasi ndërprerja e fluturimeve vjen me kosto të mëdha për kompanitë.

Ndërkohë që kreu i Ryanair, Michael O’Leary e quajti ngjarjen rrëmbim të sponsorizuar nga shteti dhe se presim udhëzime nga autoritetet evropiane dhe NATO.

LEXO  Lukashenko urdhëron masa të rrepta ndaj protestave në vend

Shtetet evropiane kanë kërkuar lirimin e menjëhërshëm të gazetarit të ri Protasevich.

 

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>