Exit News bëhet anëtare e Institutit Ndërkombëtar të Medias

Nga Exit News
Exit News bëhet anëtare e Institutit Ndërkombëtar të Medias

Exit News u bë anëtare e Institutit Ndërkombëtar të Shtypit (IPI), përfaqësuar nga Kryeredaktori Neritan Sejamini dhe Bashkë-Redaktuesit Alice Taylor dhe Bledar Qalliu.

IPI u themelua në Vjenë në tetor 1950 dhe tani ka anëtarë në 120 vende. Anëtarët përfshijnë redaktorët dhe drejtuesit e mediave që punojnë për disa nga mediat më të respektuara në botë si The New York Times, The Guardian, Los Angeles Times, Al Jazeera, BBC, Politico dhe Rappler.

Instituti gjithashtu gëzon statusin e këshilltarit me Kombet e Bashkuara, UNESCO dhe Këshillin e Evropës dhe është anëtare e Shkëmbimit Ndërkombëtar të Lirisë së Shprehjes.

Në tetor 2006, IPI mori një Çmim Ndërkombëtar Emmy për punën e saj në lirinë e shtypit.

Sot, Instituti monitoron lirinë e shtypit dhe medias në të gjithë botën dhe u përgjigjet çdo shkeljeje të të drejtave të gazetarëve dhe mediave.

Ata angazhohen në avokim, duke dërguar letra proteste, duke ofruar solidaritet dhe duke ngritur vëmendjen ndaj çështjeve me të cilat përballen punonjësit e medias.

Ata gjithashtu marrin pjesë në misionet e lirisë së shtypit në vendet ku media është nën kërcënim, duke u takuar me gazetarë, shoqëri civile, politikanë, diplomatë dhe NGOS. Ata gjithashtu ofrojnë përfaqësim ligjor dhe mbështetje në çështjet gjyqësore kundër gazetarëve.

Përveç kësaj, IPI kryen kërkime dhe krijon botime mbi lirinë e shtypit në të gjithë botën.

Si dhe japin çmime për gazetarë të shquar dhe mbajnë konferenca periodike.

Scott Griffen, Zëvendës Drejtori i Institutit mirëpriti Exit në organizatë.

“Ne jemi të kënaqur që e mirëpresim Exit.al si një anëtar të rrjetit global të IPI. Exit.al është një zë kryesor në mesin e mediave të pavarura të Shqipërisë dhe përputhet në mënyrë të përsosur me synimet e rrjetit IPI për të promovuar gazetari të lirë dhe të pavarur që i shërben interesit publik. Ne mezi po presim të punojmë me ekipin Exit.al mbi çështjet kryesore me të cilat përballen liritë e medias dhe shtypit në Shqipëri dhe më gjerë. ”

Exit.al u themelua në 2015 dhe kërkon të shpjegojë Shqipërinë, të trajtojë historitë e vështira dhe të sigurojë depërtim, kontekst dhe qartësi për çështjet në Shqipëri dhe rajon.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>