Exit Shpjegon: Zhbërja e miteve dhe teorive mbi vaksinat

Nga Exit News
Exit Shpjegon: Zhbërja e miteve dhe teorive mbi vaksinat

Ka shumë keqinformim dhe teori konspirative që qarkullojnë në lidhje me vaksinat COVID-19. Shumica e tyre janë të pavërteta ose përmbajnë informacione që janë paraqitur keq ose janë nxjerrë jashtë kontekstit. Të tjerët janë përhapur nga fushata dezinformimi të mirëorganizuara të krijuara për të destabilizuar përgjigjen ndaj pandemisë.

Exit mund të mos ketë në staf epidemiologë, por duke mbledhur informacion nga burime me reputacion si spitalet kryesore botërore, institucionet arsimore mjekësore dhe organizatat shëndetësore, si dhe studime me reputacion të rishikuara nga studiues, ne kemi qenë në gjendje të hedhim poshtë disa nga shqetësimet më të zakonshmet.

E kam kaluar COVID-19, kështu që nuk kam nevojë për një vaksinë.

Sipas të dhënave nga John Hopkins, imuniteti që fiton pasi kalon COVID-19 fillon të bjerë pas gjashtë muajsh. Burime të tjera kanë thënë mund të zgjasë vetëm katër muaj. E vërteta është se ne nuk e dimë sa i gjatë ose efektiv është imuniteti natyror dhe mund të ndryshojë nga personi në person. Studimet tregojnë se vaksinimi siguron një mbrojtje të fortë për njerëzit që janë shëruar nga COVID-19.

Vaksinat COVID-19 ndryshojnë ADN-në tuaj

Ka pretendime se vaksinat me teknologjinë ARN ndryshojnë ADN-në tuaj. Kjo është plotësisht e pavërtetë pasi ARN nuk i bën asgjë ADN-së së qelizës njerëzore. Përdorimi i një vaksine mARN funksionon duke udhëzuar trupin të prodhojë një proteinë të gjetur në sipërfaqen e Coronavirus. Kjo mëson sistemin imunitar të njohë dhe prodhojë antitrupa kundër asaj proteine. Përbërësit e vaksinës nuk hyjnë në qelizë, nuk kontaktojnë material trashëgues brenda tij, dhe për këtë arsye, nuk kanë ndonjë ndikim në ADN.

Për më tepër, vaksinat mARN nuk janë teknologji e re. Ato janë testuar dhe përdorur në prova klinike për më shumë se tre dekada. Rezultatet e këtyre provave tregojnë se ato ofrojnë imunitet afatgjatë. Teknologjia mARN është përdorur në studime dhe prova për vaksinat kundër gripit, tërbimit dhe Zikës.

Vaksinat kundër COVID-19 nuk janë testuar siç duhet

Siç u tha më lartë, vaksinat e mARN si Pfizer i janë nënshtruar testimit për rreth tre dekada, vetëm se për viruse të tjera. E vetmja gjë që ka ndryshuar është proteina, e cila nuk ka ndikim në përbërjen e vaksinës. Këto vaksina janë përcaktuar si të sigurta bazuar në provat rigoroze klinike që përfshinin dhjetëra mijëra njerëz.

Ne nuk i dimë efektet afatgjata të vaksinave COVID-19

Vaksinat nuk janë ilaçe dhe nuk injektohen në qarkullimin tuaj të gjakut.

Ekzistojnë vetëm një numër i vogël rastesh kur vaksinat kanë shkaktuar probleme afatgjata dhe në çdo rast, problemet mund të shkaktohen edhe nga infeksioni. Për shembull, rreziku i Sindromës Guillain-Barre nga vaksina e gripit ose e COVID-19, ose mpiksja e gjakut nga vaksinat AstraZeneca ose Johnson & Johnson COVID-19.

Për sa i përket kësaj të fundit, rreziku është rreth 1 në një milion, i cili konsiderohet jashtëzakonisht i rrallë. Rreziku i mpiksjes së gjakut është gjithashtu i pranishëm nëse kontraktoni vetë virusin.

Rreziku i Sindromës Guillain-Barre nga vaksina është më i ulët se rreziku që ekziston nga shfaqja e po kësaj sindrome pasi je infektuar nga gripi ose COVID.

COVID-19, nga ana tjetër, sjell me vete një numër të konsiderueshëm të efekteve anësore afatgjata. Këto përfshijnë probleme me shijen dhe nuhatjen, lodhjen, problemet e frymëmarrjes, dhimbjet e gjoksit dhe barkut, palpitacionet, dhimbjet e kokës, skuqjet, ndryshimet në ciklet menstruale, çështjet autoimune, problemet e veshkave dhe mpiksjen e gjakut.

Efektet anësore afatshkurtra të vaksinës si ethet, dhimbjet e trupit, dhimbjet e kokës dhe lodhja janë të zakonshme, normale dhe tregojnë se vaksina po bën punën e saj duke stimuluar një përgjigje autoimune.

Mund të infektohesh me COVID-19 megjithëse je vaksinuar.

Asnjë vaksinë nuk është 100% efikase. Vaksina e gripit sezonal mund të jetë midis 30-70% efikase. Vaksinat COVID-19 ofrojnë nivele të ndryshme mbrojtjeje; marrja e sëmundjes, simptomat e lehta, simptomat e rënda ose vdekja. Shumica e vaksinave për COVID-19 ofrojnë mbi 90% mbrojtje kundër vdekjes, mbi 80% për simptoma të rënda, mbi 70% për simptoma të buta dhe mbi 50% kundër infektimit nga virusi.

Gjithmonë do të ketë raste kur ata që vaksinohen do të marrin COVID-19, disa madje mund të vdesin, por të dhënat tregojnë se të qenit të vaksinuar rrit shumë mundësinë tuaj për të mos u infektuar nga COVID, shtruar në spital ose vdekja.

Mund të transmetosh COVID-19 megjithëse je i vaksinuar

Të vaksinohesh kundër COVID-19 nuk të ndalon plotësisht të infektosh të tjerët. Të dhënat e fundit nga CDC tregojnë se ata të imunizuar me vaksina mARN kanë më pak gjasa të transmetojnë virusin sesa dikush që nuk është vaksinuar. Ende mund të infektoheni COVID dhe potencialisht ta transmetoni atë, por rreziku që kjo të ndodhë është dukshëm më i ulët sesa me njerëzit e pavaksinuar.

Ne nuk e dimë se çfarë ka brenda vaksinave.

Këtu mund të lexoni listën e përbërësve të disa vaksinave kundër COVID-19.

Vaksinat vrasin ose lëndojnë

E vetmja mënyrë që një vaksinë konvencionale mund t’ju ​​vrasë është nëpërmjet anafilaksisë e cila është një reaksion alergjik dhe mund të trajtohet me ndërhyrje mjekësore në kohën e injektimit. Ky lloj reagimi nuk ndodh orë, ditë ose javë më vonë. Nuk ka asnjë dëshmi që vaksinat, qofshin ato COVID-19 apo të tjera, vrasin njerëz.

Në mënyrë të ngjashme, vaksinat nuk shkaktojnë Autizëm, prapambetje, SID, lëndime ose ndonjë lloj tjetër sëmundjeje.

Deri më tani janë injektuar globalisht mbi 2.5 miliardë vaksina kundër COVID-19. Të dhënat tregojnë se ato janë të sigurta, madje edhe për gratë shtatzëna.

Imunitetin mund ta forcojmë me mënyra të tjera

Jo, nuk mundeni. Nëse do të rrisni imunitetin tuaj ekzistues, do të përfundonit me një sëmundje autoimune. Synimi nuk është që të rritet aktiviteti ose forca e sistemit imunitar por që ajo të jetë e ekuilibruar. Mënyra më e mirë për të mbrojtur veten nga infeksionet është të shmangni njerëzit e sëmurë, të lani duart dhe të qëndroni të azhurnuar me vaksinat. Ju gjithashtu mund të qëndroni të aftë dhe të shëndetshëm, duke siguruar që hani shumë ushqime të pasura me vitamina, por kjo nuk do të rrisë imunitetin tuaj përtej nivelit të tij natyror dhe të sigurt.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>