Facebook dhe Twitter spastrojnë retorikën e dhunshme ndaj zgjedhjeve

Nga Exit News
Facebook dhe Twitter spastrojnë retorikën e dhunshme ndaj zgjedhjeve

Facebook të enjten hoqi një grup të madh mbështetësish të Presidentit amerikan Donald Trump pas retorikës së dhunshme, me deklarata të rreme mbi manipulimin e zgjedhjeve, raportoi Reuters.

Grupi “Ndaloni Vjedhjen”, i cili bëri thirrje për “të dalim në terren për të mbrojtur integritetin e votës”, po shtohej me 1000 anëtarë të rinj çdo 10 sekonda dhe u rrit em 365 mijë anëtarë në ditë.

“Grupi po organizohej për të deligjitimuar procesin e zgjedhjeve, dhe ne pamë thirrje dhune nga disa anëtarë”, tha një zëdhënëse e Facebook.

Mbështetësin e grupit thanë se ata po organizoheshin për të protestuar në mënyrë paqësore. Zëdhënësi i grup Chris Barron tha se kundërshtarët politik gjithashtu po organizonin një protestë, por ata nuk u ndaluan .

Media sociale nga e marta ka sinjalizuar 11 nga 32 postimet në Tëitter të presidentit, duke e detyruar Trump të postojë reagimet e tij në media të tjera ose në email.

Të enjten kompaia e snapchat hoqi një video nga llogaria e trumpit, në të cilën dëgjohej Biden duke thënë se ai kishte një “organziatë masive të vjedhjes së votës”.

Drejtuesi i fushatës së Trump në median sociale e kundërshtoi vendimin e Snapchat, duke thënë: “Pse nuk e leni popullin amerikan të shohë këtë?”.

Twitter të enjten ndaloi një llogari të përdorur nga ish-drejtuesi i fushatë ssë Trump Steve Bannon, pasi ai regjistroi nëj video ku bëri thirrje për t’i prerë kokën Drejtorit të FBI-së si dhe ekspertit të sëmundjeve infektive Anthony Fauci për mosbesnikëri ndaj Trump.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>