Facebook do t’i paguajë €106 milion Francës

Nga Exit News
Facebook do t’i paguajë €106 milion Francës

Facebook do t’i paguajë 106 milion euro në taksa dhe gjoba qeverisë franceze, raporton Politico.eu

“[Facebook] arriti një marrëveshje me autoritetet tatimore për vitet 2009-2018, ndaj të cilave do të paguajë 106 milion euro,” tha kompania.

Autoritetet franceze tatimore kanë akuzuar vazhdimisht kompanitë si Facebook dhe Amazon për mosdeklarim të të fitimeve.

Në 2017, Amazon i pagoi €200 milionë Francës, Google pagoi €1 miliardë në 2018, ndërsa kompania Apple dhe Microsoft paguan respektivisht, €500 million dhe €350 million në 2019.

Facebook ishte komapnia e fundit që pranoi të paguante taksa në Francë, si pasojë kompania pagoi €22 milionë gjoba.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>