Facebook ndalon faqet e lidhura me televizionin ushtarak të Myanmarit pas grushtit të shtetit

Nga Exit News
Facebook ndalon faqet e lidhura me televizionin ushtarak të Myanmarit pas grushtit të shtetit

Facebook tha të martën se kishte hequr një faqe të lidhur me rrjetin televiziv ushtarak të Myanmarit pas grushtit të shtetit.

Hetuesit e të drejtave të njeriut thanë se gjuha e urrejtjes në Facebook kishte luajtur një rol kryesor në nxitjen e dhunës në Myanmar.

Një zëdhënëse e FB tha se rrjeti social po e trajton situatën e vendit si një emergjencë dhe po merr masa të përkohshme. Ajo tha se Facebook po heq përmbajtjet që i vlerëson si mbështetëse apo nxitëse të grushtit të shtetit.

Facebook tha se ndaloi 20 individë dhe organizata ushtarake në Myanmar në 2018, duke përfshirë rrjetin televiziv Myawaddy dhe Min Aung Hlaing.

Një zëdhënëse e Facebook tha se po hiqte gjithashtu dezinformata që mund të rrezikonin dhunë të pashmangshme ose dëmtime fizike ose që delegjitimuan rezultatin e Zgjedhjeve të Përgjithshme të Nëntorit 2020, duke përfshirë pretendimet e mashtrimit zgjedhor.

“Ne jemi duke vëzhguar nga afër ngjarjet politike në Myanmar ndërsa ato zhvillohen dhe po ndërmarrim hapa shtesë për të ndaluar dezinformimin dhe përmbajtjen që mund të nxisë tensione të mëtejshme në këtë kohë”, tha Rafael Frankel, drejtori i politikës publike në Facebook për Azinë Juglindore, në një deklaratë.

Gjysma e 53 milion njerëzve në Myanmar përdorin Facebook.

Të martën, ushtria paralajmëroi që të mos bëhen postime që nxisin trazira dhe shkaktojnë paqëndrueshmëri, tha ministria e informacionit, një ditë pasi ushtria mori pushtetit me grusht shteti dhe fituesit demokratik të zgjedhjeve.

Ushtria e Myanmarit të hënën i dorëzoi pushtetin shefit ushtarak Gjeneralit të Lartë Min Aung Hlaing dhe arrestoi udhëheqësen e zgjedhur Aung San Suu Kyi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>