Facebook ndalon publikimin e lajmeve në Australi

Nga Exit News
Facebook ndalon publikimin e lajmeve në Australi

Facebooku lajmëroi të mërkurën se do të ndalojë publikimin e lajmeve nga përdoruesit dhe agjensitë e lajmeve në Australi. Kryeministri Australian Scott Morrison i quajti veprimet e Facebook si “arrogante po aq sa edhe zhgënjyese”.

“Facebook po bënë gabim. Këto veprime janë të panevojshme, dhe do të dëmtojë imazhin e kompanisë në Australi”, u shpreh ministri australian i Financave, në një njoftim për median, të enjten.

Vendimi i Facebook-ut është përgjigje ndaj ligjit të ri të Australisë, sipas të cilit, platformat Google dhe Facebook duhet t’i paguajë agjensitë e lajmeve për postimin e përmbajtjes së tyre në platformë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>