Flakët tek ‘Sarajet’, paralajmërim për një muze të rrethuar me kulla

Nga Exit News
Flakët tek ‘Sarajet’, paralajmërim për një muze të rrethuar me kulla

Kryebashkiaku Erion Veliaj dhe Kryeministri Edi Rama më në fund po realizojnë planin e tyre për ndërtimin e kullave tek trualli i godinës së Sarajeve.

Shpronësimi i godinës së Sarajeve ka qënë një plan i vendosur nga Veliaj dhe Rama që në fillim të vitit 2020. Ata nën preteksin e kthimit të godinës në muze u përpoqën të shpronësonin me forcë pronarët e godinës.

Tashmë me djegien e godinës gjithçka u bë më e lehtë.

Veliaj u shpreh të martën në Twitter se zjarri në godinën e Sarajeve ishte i qëllimshëm nga politikanët “e shqetësuar ditën për popullin”, ai u shua nga zjarrëfikësit e Bashkisë dhe mbi të gjitha: Sraajet do të shpronësohet dhe do të shpallet muze.

Madje Veliaj në mënyrë bindëse u shpreh se “ta harrojnë që aty do të ketë ndërtim”.

Kryebashkiaku ka paralajmëruar tre herë shpronësimin e godinës. Në janar 2020, i ftuar në emisionin Opinion, ai u shpreh se pronarët do të shpronësohen dhe godina do të kthehet në muze.

Të njëjtën deklaratë Veliaj e ka bërë dhe në maj, 2020 pas shembjes së Teatrit Kombëtar, duke thënë se shtëpitë e Libohovitëve dhe Sarajet do të shpronësohen për tu kthyer në muze.

Ndërsa në intervistën e dhënë në shtator 2020, Veliaj nuk e përmendi më kthimin e tyre në muze.

Pohimi i thënë në mënyrë të shkujdesur i Veliajt, pa përmendur se çdo të bëjë me dy ndërtesat e shpronësuara, me shumë gjasa zbulon një projekt korruptiv grabitjeje, të cilin kryeministri Rama ka kohë që e ka planifikuar.

Rama, në bashkëpunim me një nga oligarkët më të mëdhenj të vendit, ka planifikuar që në truallin e ndërtesës Sarajet, të ngrejë një kullë rreth 45 kate të lartë, një koncept, idenë e së cilës e ka parë Exit News.

Për shumë vite zhvilluesi i zgjedhur nga Rama, është përpjekur ta blejë ndërtesën dhe truallin nga trashëgimtarët e familjes Kazazi dhe degëzimët pasardhës të saj, familjes Kosova, por ka hasur pengesën e një prej trashëgimtarëve i cili nuk ka pranuar ta shesë pavarësisht çmimit të blerjes.

Duke qënë se kjo pengesë ka qenë e pakalueshme, Rama dhe Veliaj duket se tani kishin hartuar një plan dinak për të realizuar ndërtimin, i cili tani mund të vihet në veprim me shumë lehtësi.

Ata do ta shpronësojnë me justifikimin e ruajtjes dhe me pretekstin se duhet për muze që është një interes publik, dhe në një hap të dytë do ta tjetërsojnë pronën e bërë publike në favor të ndërtuesit privat.

Me gjasa, skema që do të përdoret është ajo që Rama dhe Veliaj po përdorin kudo: do ia japin tokën publike oligarkut, me marrëveshje që katet e para të jenë muze në pronësi të bashkisë, ndërkohë që zhvilluesi do të gëzojë të gjithë pjesën tjetër.

Ndërtesa 45 kate e lartë është pjesë e projektit Rama -Veliaj për ndërtimin e të gjithë zonës nga rruga para Ministrisë së Brendëshme deri tek rruga para godinës së vjetër të PD-së, pra përballë qendrës Toptani, duke krijuar kështu, së bashku me ndërtesat ekzistuese Torre Drini, Gjergji Center dhe Eurocol, një bllok të dendur ndërtesash të larta.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>