FMN: Ekonomia shqiptare do bjerë me 5% më 2020

Nga Ilmi Rehova
FMN: Ekonomia shqiptare do bjerë me 5% më 2020

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon që prodhimi kombëtar vendas i Shqipërisë do të bjerë me 5 për qind në vitin 2020 krahasuar me një vit më parë.

Kjo rënie pritet që të kompensohet plotësisht gjatë vitit 2021 ku FMN parashikon një rritje prej 8 për qind në lidhje me vitin 2020, duke sjellë një rritje totale dy vjeçare, 2019-2021, prej rreth 2,6 për qind.

Sidoqoftë, inflacioni pritet që të mbetet nën kontroll, në nivelin e ulët prej rreth 2,4 për qind.

Fondi ka dhënë një pasqyrë të pritshme të ecurisë ekonomike botërore dhe parashikimet e PPB për çdo vend.

FMN parashikon një rrënie të ekonomisë botërore me 3 për qind, ndërsa në vendet e përparua ekonomike ulje totale pritet të jetë rreth 6,1 për qind në krahasim me vitin 2019.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>