Franca dënon masat e Anglisë për udhëtarët francez

Franca dënon masat e Anglisë për udhëtarët francez

Franca e ka konsideruar diskriminues vendimin e Anglisë për të mbajtur karantinën për udhëtarët që vijnë nga ky vend, dhe jo për ata që vijnë nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian.

“Është e tepërt dhe është sinqerisht e pakuptueshme nga pikëpamja shëndetësore … Nuk bazohet në shkencë dhe është diskriminuese ndaj francezëve,” citohet nga Reuters ministri francez i Evropës, Clement Beaune.

Anglia deklaroi se do të lejojë udhëtimin, pa karantinë, të udhëtrëve plotësisht të vaksinuar nga BE-ja dhe SHBA-ja, por do të rishikonte javën e ardhshme masat në lidhje me Francën.

“Shpresoj se do të rishikohet sa më shpejt që të jetë e mundur, është thjesht sens i shëndoshë,” shtoi Baune.

Ai tha se Franca nuk po planifikonte të përgjigjej me masa të ngjashme “tani për tani”.

Qeveria britanike i ka justifikuar rregullat për udhëtarët nga Franca me praninë e variantit Beta, por zyrtarët francezë shpjeguan se rastet e fundit të identifikuara janë gjurmuar nga ishulli La Reunion në Oqeanin Indian.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>