Franca dhuron në qershor 500 mijë vaksina drejt vendeve të varfra

Nga Exit News
Franca dhuron në qershor 500 mijë vaksina drejt vendeve të varfra

Franca do të dhurojë 500 mijë doza drejt vendeve të varfra, raporton Politico.eu.

Dërgesa e tyre do të bëhet nga mesi i qershorit.

Më herët Franca i kërkoi vendeve të G7 të jepnin 3 deri 5 përqind të vaksinave ndaj vendeve të varfra.

Propozimi i Francës erdji teksa udhëheqësit e G7 u përballën me akuza se ata kanë porositur kolektivisht më shumë se 1.5 miliardë vaksina mbi shumën që kërkojnë popullatat e tyre. Po ashtu kritikohen se rusët dhe kinezët janë para tyre, të cilët tashmë po ofrojnë vaksina direkt në vendet e varfra ndërsa perëndimi i pasur ruan një tepricë e madhe.

Iniciativa e Macron pranon perceptimin se perëndimi po injoron gjendjen e të varfërve, kur në fakt po financon një plan kompleks për të siguruar vaksina.

Shumë prej vaksinave që sistemi ndërkombëtar po financon ende nuk kanë përmbushur miratimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe mund të mos jenë të përshtatshme për shpërndarje në zonat e largëta rurale.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>