Franca feston festën kombëtare, pavarësisht rritjes së infektimeve me Covid-19

Nga Exit News
Franca feston festën kombëtare, pavarësisht rritjes së infektimeve me Covid-19

Më 14 korrik festohet festa kombëtare e Francëz, Dita e Bastiljes. Në rrugët e Parisit do të parakalojnë mijëra trupa ushtarakë dhe 73 avionë luftarakë, helikopterë mjekësorë dhe aeroplanë të tjerë do të përshkojnë qiejt e Parisit.

Pavarësisht rritjes së numrit të të infektuarve me mutacionin Delta, qeveria vendosi të shkojë përpara me paradën në Champs-slysées si pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për t’u kthyer në aktivitetin para-pandemik, njoftoi France 24.

Numri i spektatorëve është i kufizuar dhe secili spektator duhet të tregojë lejen shëndetësorë që vërteton se janë vaksinuar plotësisht, janë shëruar nga Covid-19 kohët e fundit ose një test negativ të Covid-19.

Kufizime të ngjashme do të jenë në fuqi edhe për ata që mblidhen për të parë një shfaqje fishekzjarresh në Kullën Eiffel.

Parada e vitit të kaluar u anulua dhe u zëvendësua nga një ceremoni statike për të nderuar punëtorët e kujdesit shëndetësor që vdiqën nga Covid-19.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>