Franca heq kërkesën e testimit për turistët e vaksinuar nga disa vende

Nga Exit News
Franca heq kërkesën e testimit për turistët e vaksinuar nga disa vende

Franca ka hequr detyrimin për kryerjen e testit të Covid-19 për turistët ndërkombëtarë të vaksinuar, sipas The Guardian.

Associated Press raportoi se rregulli i ri fillon nga dita e mërkurë. Ndërsa, ka shpallur një “listë të kuqe” për 16 vende, përfshirë Indinë, Afrikën e Jugut dhe Brazilin.

Jashtë Evropës, shumica e pjesës tjetër të botës klasifikohet si “portokalli” në rregulloren e re të udhëtimit të lëshuar sot.

Vizitorët e vaksinuar nga vendet “portokalli” – duke përfshirë SHBA dhe Britania – nuk do të karantinohen gjatë mbërritjes dhe nuk do të duhet më të justifikojnë arsyet e udhëtimit të tyre në Francë. Sidoqoftë, atyre do t’u kërkohet ende një test negativ PCR jo më i vjetër se 72 orë ose një test negativ antigjenik jo më shumë se 48 orë.

Fëmijët e pavaksinuar do të lejohen të hyjnë me të rriturit e vaksinuar.

Vizitorët evropianë dhe ata nga shtatë vende të klasifikuara si “të gjelbërta” – Australia, Koreja e Jugut, Izraeli, Japonia, Libani, Zelanda e Re dhe Singapori – nuk do të kenë më nevojë t’i nënshtrohen testimit nëse vaksinohen.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>