Franca nis vaksinimin me AstraZeneca

Nga Exit News
Franca nis vaksinimin me AstraZeneca

“Nuk ka asnjë arsye që populli francez të refuzojë vaksinën e koronavirusit AstraZeneca”, u shpreh të premten zëdhënësi i qeverisë britanike Gabriel Attal për radion RTL, sipas Reuters.

Franca vendosi të rifillojë administrimin e vaksinës të premten. Vendi sëbashku me 12 vende të tjera pezulluan përdorimin e vaksinës për shkak të shqetësimeve në lidhje me rastet e mpiksjes së gjakut në pacientët që kishin marrë një dozë vaksine.

Gjermania dhe Italia gjithashtu do të rinisin administrimin e vaksinës, sot.

Pas një hetimi mbi raportet, agejnsia evropiane e shëndetësisë u shpreh të enjten se ishte i bindur se përfitimet ishin më të mëdha se çdo rrezik.

Kryeministri francez Jean Castex pritet të vaksinohet me AstraZeneca, të premten.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>