Franca shton forcat e sigurisë pas sulmit në Nisë

Nga Exit News
Franca shton forcat e sigurisë pas sulmit në Nisë

Qytetarët vendosin flule dhe qirinj jashtë ksihës në qytetin Nisë në Francë ku tre njerëz u qëlluan me thikë për vdekje.

Njëkohësisht forcat e sigurisë janë shtuar në objektet dhe godinat fetare, si dhe në të gjitha shkollat në shtetin francez.

Presidenti Emmanuel Macron tha se sulmi i ditës së enjte ishte një “sulm terrorist”.

Ai pritet të mbajë një takim urgjent me ministrat kryesorë të kabintetit të tij.

Ministri i mbrojtjes në Francë paralajmëroi se sulme të tjera të tilla janë të pritshme.

Dalja në mbrojtje që presidenti Emmanuel Macron i ka bërë publikimit të karikaturave me objekt ikona dhe figura fetare ka ngjallur pakënaqësi në shumë shtete me shumicë muslimane.

I dyshuari për sulmin me thikë të së enjtes, një djalë 21 vjeç nga Tunizia, u qëllua me armë nga policia dhe tani gjendet në gjëndje kritike për jetën në një spital në francë.

Vëllai i tij tregoi për BBC se ai kishte shumë pak kohë që kishte mbërritur në Francë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>