Franca tërheq ambasadorët në SHBA dhe Australi

Nga Exit News
Franca tërheq ambasadorët në SHBA dhe Australi

Franca ka tërhequr ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi pasi të dy vendet firmosën një pakt të ri ushtarak dhe për nëndetëse, në fshehtësi nga Franca, njoftoi Ministria e Jashtme franceze të premten.

Ndërsa nënshkruan një marrëveshje me SHBA dhe Britaninë e Madhe për të blerë nëndetëse bërthamore, Australia prishi një marrëveshje ekzistuese të nëndetëseve me Francën prej 90 miliardë dollarësh. Kjo bëri që zyrtarët e lartë francezë të akuzojnë SHBA -në për një “goditje në shpinë”.

Është jashtëzakonisht e rrallë që një ambasador të tërhiqet nga kryeqyteti i një aleati të ngushtë dhe një sinjal se sa e mërzitur është qeveria franceze me Australinë dhe SHBA -në.

“Aleatët nuk i bëjnë këtë njëri-tjetrit”, tha ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian të enjten, duke e krahasuar njoftimin e Biden me “atë që bënte zoti Trump”.

Le Drian tha të premten se vendimi për të tërhequr ambasadorët për konsullatat u mor nga Presidenti Emmanuel Macron për shkak të “sjelljes së papranueshme midis aleatëve dhe partnerëve”, e cila “do të ndikonte në vetë konceptin që kemi për aleancat tona, partneritetet tona.

Ambasada franceze në Uashington anuloi gjithashtu një mbrëmje gala të enjten që do të festonte aleancën e gjatë SHBA-Francë.

Biden, nga ana e tij, paralajmëroi një marrëveshje të re për të ndihmuar Australinë të marrë nëndetëse bërthamore si pjesë e një pakti trepalësh të sigurisë me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA si një “hap historik”.

Partneriteti i ri trepalësh, i quajtur AUKUS, është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë të Biden për të zhvilluar partneritete për të konkurruar me Kinën në ushtari, ekonomi dhe diplomatikë.

Por marrëveshja AUKUS jo vetëm që zemëroi Francën, e cila nuk ishte informuar paraprakisht, por erdhi vetëm një ditë para se BE-ja të vendoste të paraqiste strategjinë e saj të shumëpritur për Indo-Paqësorin, duke i vënë në siklet evropianët.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>