Franca vrau xhihadistin përgjegjës për vrasjen e 2 gazetarëve francez

Nga Exit News
Franca vrau xhihadistin përgjegjës për vrasjen e 2 gazetarëve francez

Franca ka vrarë një xhihadist, i cili dyshohet se ka rrëmbyer dhe vrarë dy gazetarë francez në 2013.

Florence Parly, ministrja e Mbrojtjes u shpreh se ushtria francize në Sahel vrau “4 terroristë”, në 5 qershor, përfshirë Bayes Ag Bakabo, i dyshuari kryesor për vrasjen e reporterëve të Radio France International, Ghislaine Dupont dhe Claude Verlon.

Dupont and Verlon, u rrëmbyen në qytetin e Malian në Kidal në nentor 2013 pas një interviste me udhëheqësin Tuareg.

Trupat e tyre u gjetën disa orë më vonë në, dhe al-Qaida u shpreh se vrasjet u kryen si hakmarrje kundër ndërhyrjeve franceze kundër xhihadistëve.

Një hetim francez gjeti se Bakabo, i njohur edhe si trafikant droge, rrëmbeu dy gazetarët.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>