Francezët i besojnë më shumë BE-së për vaksnimin se qeverisë së tyre

Nga Exit News
Francezët i besojnë më shumë BE-së për vaksnimin se qeverisë së tyre

Më pak se gjysma e qytetarëve francezë besojnë tek qeveria e tyre për vaksinimin, shumica e tyre kanë më shumë besim te BE.

Këto përfundime u gjetën tek një sondazh i Harris Interactive/Euros Agency.

45 përqind e të anketuarve thanë se kishin besim tek shteti francez për vaksinimin, ndërsa 52 përqind thanë se kishin besim tek BE-ja për këtë çështje.

Qeveria franceze ka qenë nën kritika për fillimin e ngadaltë të fushatës së saj të vaksinimit.

Të anketuarit kishin besim shumë më të lartë tek profesionistët shëndetësorë.

80 përqind thanë se u besojnë shkencëtarëve për çështjet e vaksinimit.

Të anketuarit kishin një nivel relativisht të lartë besimi tek autoritetet lokale, me 69 përqind dhe në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, me 63 përqind.

Kompanitë e farmacive gjithashtu dolën më mirë se qeveria, me 50 përqind.

Të pyetur nëse kishin shqetësime në lidhje me fushatën e vaksinimit, 77 përqind e të anketuarve thanë po.

Niveli i besimit tek institucionet ndryshonte shumë në bazë të bindjeve politike.

Të anketuarit që favorizojnë partinë e Macron La République en Marche dhe partitë e tjera të zakonshme, shprehën një nivel shumë më të lartë besimi krahasuar me votuesit e ekstremit të majtë dhe të së djathtës ekstreme.

Vetëm 19 përqind e votuesve që anonin nga e djathta ekstreme thanë se i besonin qeverisë për të trajtuar fushatën e vaksinimit.

Sondazhi u krye në internet midis 26 dhe 28 janar dhe morën pjesë 1,017 persona.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>