Futbollistët kërkojnë pezullimin e kampionatit italian, shkak koronavirusi

Nga Exit News
Futbollistët kërkojnë pezullimin e kampionatit italian, shkak koronavirusi

Qeveria italiane i ka bërë thirrje federatës së futbollit (FIGC) që të shqyrtojë seriozisht mundësinë për të pezulluar kampionatin.

Ministri Italian i Sportit dhe Politikave të Rinisë, Vincenzo Spadafora përkrahu sot publikisht shoqatën e futbollistëve rreth shqetësimit për situatën e koronavirusit dhe rrezikut me të cilin po përballen sportistët çdo ndeshje.

Spadafora theksoi se FIGC duhet ta vlerësojë menjëherë situatën pasi:

“[…] nuk ka sens që në një moment kur disa rajone janë në shtetrrethim dhe po kërkohen masa emergjente për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, shëndeti i sportistëve, stafeve teknike, apo akoma më shumë, tifozëve të vihet në rrezik”.

Pas kësaj deklarate, ndeshja e mesditës Parma-Spal u shty përkohësisht. Zyrtarët e ndeshjes kthyen futbollistët në dhomat e zhveshjes duke pritur një urdhër të dytë nga FIGC, urdhër që erdhi 30 minuta më vonë dhe që nuk e pezulloi ndeshjen, përkundrazi.

Ndeshja do të luhej pa tifozë dhe parashikohej të niste në 12:30, por nisi në 13:45. Drejtuesi i shoqatës së futbollistëve, Damiano Tommasi deklaroi se nëse nuk merren masa shoqata do të nxisë grevë të përgjithshme. Më herët ai kishte kërkuar hapur pezullimin e kampionatit.

Pavarësisht këtyre kërkesave, ndeshjet e pasdites Milan-Genoa dhe Sampdoria-Verona u zhvilluan normalisht, ndërsa në darkë parashikohet të luhet edhe derbi i Italisë, Juventus-Inter, e shtyrë një javë dhe e vendosur për t’u luajtur pa spektatorë.

Presidenti i FIGC Gabriele Gravina ka njoftuar pjesëmarrjen në një konferencë të jashtëzakonshme ku do të marrin pjesë përfaqësuesit e të gjitha federatave sportive në Itali për të diskutuar për një vendim të përbashkët rreth aktiviteteve sportive.

Qeveria italiane vendosi me VKM gjendjen e shtetrrethimit për disa rajone të veriut, pasi gjendja e koronavirusit përshkallëzoi me rreth 6 mijë të prekur dhe mbi 230 të vdekur.

VKM-ja ndalon kategorikisht manifestimet dhe grumbullimet e njerëzve, por lejon që aktivitetet sportive të zhvillohen pa tifozë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>