GJEDNJ rrëzon kërkesën e mjekëve grekë për vaksinim të detyrueshëm

Nga Exit News
GJEDNJ rrëzon kërkesën e mjekëve grekë për vaksinim të detyrueshëm

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut rrëzoi më 7 shtator kërkesën e 30 mjekëve grekë për ndalim e vendimit të qeverisë për vaksinimin e detyrueshëm. Në njoftimin për shtyp të GJEDNJ-së, të publikuar më 9 shtator shkruhet se:

Më 2 shtator 2021, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut mori dy kërkesa kundër
Greqia, e paraqitur nga 30 profesionistë shëndetësorë që punojnë në mënyrë të pavarur ose në institucionet shëndetësore publike.

Ankuesit u shprehën në padi se vendimi cënon të drejtat private dhe themelore të punonjësve.

Ankuesit gjithashtu kërkuan që Gjykata të zbatojë masa të përkohshme dhe
të pezullojë menjëherë zbatimin e ligjit.

Ndërsa Gjykata arsyetoi se ajo i jep kërkesat e tilla vetëm në një bazë të jashtëzakonshme, kur aplikuesit përndryshe do të përballeshin me një rrezik real të dëmit të pakthyeshëm.

Greqia vendosi në maj vaksinimin e detyrueshëm të punonjësve të shëndetësisë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>