Gjermania mbështet të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur

Nga Exit News
Gjermania mbështet të drejtën e Izraelit për t’u mbrojtur

Kancelarja gjermane Angela Merkel, nëpërmjet një telefonate, i ka shprehur kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu “mbështetjen e saj të plotë për mbrojtjen e Izraelit”, sipas agjensisë italiane ANSA.

Ndërkohë, Netanyahu akuzoi Hamasin për konfliktin.

“Hamas po kryen një krim të dyfishtë lufte: ai hedh raketa mbi popullsinë civile dhe përdor qytetarët e tij si mburoja numan,” citohet të jetë shprehur ai.

Zëdhënësja e Merkel deklaroi se kancelarja dënoi protestat në Gjermani në të cilat “përhapet urrejtja dhe antisemitizmi”, por ajo i kërkoi Netanyahut “një fund të shpejtë të luftimeve izraelito-palestineze”.

Netanyahu gjithashtu falënderoi Merkel për veprimet e qeverisë kundër elementeve antisemitike në Gjermani.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>