Gjermania regjistron mbi 3 milion raste me Covid

Nga Exit News
Gjermania regjistron mbi 3 milion raste me Covid

Në Gjermani u regjistruan mbi 3 milion infektime me Covid-19 të hënën, sipas shifrave të raportuara nga Instituti Robert Koch.

Në 24 orët e fundit vendi regjistroi 13 245 raste të reja dhe po sheh një rritje të rasteve pas përhapjes së versionit britanik të virusit.

Incidenca javën e fundit ka qënë 136.4 për 100 mijë banor.

Shifrat në rritje me shumë mundësi do të shoqërohen me masa të reja kufizuese, ndërkohë që politikanët në nivel shtetesh e në nivel federal nuk po bien dakord.

Kancelarja Merkel mbështet një izolim të shkurtër, por total të vendit, ndërkohë që qeveria po debaton kalimin e legjislacionit që  përqëndron vendimmarrjen mbi masat në nivel federal.

Tradicionalisht, shtetet gëzojnë kompetenza të gjera për të marr vendime në lidhje me shëndetin e qytetarëve.

Ndërkohë, fushata e vaksinimit në vend është përshpejtuar dhe mbi 15 % e popullsisë ka marr tashmë dozën e parë të vaksinës.

Pavarësisht numrave në rritje dhe ngarkimit të sistëmit shëndetësor, situata në Gjermani paraqitet më mirë se në pjesën tjetëe tyë Evropës.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>