Gjermania zgjat kufizimet deri në 14 shkurt

Nga Exit News
Gjermania zgjat kufizimet deri në 14 shkurt

Gjermania zgjati deri me 14 shkurt të gjitha kufizimet në vend. Kufizimet përmbajnë mbylljen e shkollave, bareve e restoranteve.

Gjithashtu është e detyrueshme mbajtja e maskës në të gjitha ambjentet e hapura dhe të mbyllura. Qeveria gjermane urdhëroi të gjithë punëdhënësit të mundeësojnë punë nga shtëpia dhe kur kjo nuk është e mundur të respektojnë distancat sociale.

Vendimet u morën pas mbledhjes së kancelares gjermane, Angela Merkel me liderët e landeve  gjermane.

Zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert deklaroi se izolimi ka dhënë rezultat pasi është ulur niveli i infektimeve.

Ai shtoi se variantet e reja janë të rrezikshme për shkak të përhapjes së tyre dhe mund të ndikojnë në rritjen e nivelit të infektuarve.

 

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme