Gjiknuri: Debati për Reformën Zgjedhore do vazhdojë sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it

Nga Exit News
Gjiknuri: Debati për Reformën Zgjedhore do vazhdojë sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it

Diskutimi në Këshillin Politik do të vazhdojë sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it.

“U mirëkuptuam që debati do të vazhdojë duke ruajtur principet, por duke gjetur dhe zgjidhje pa prekur rekomandimet e OSBE/ODHIR-it”, tha Damian Gjiknuri përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik.

Gjiknuri tha se duke respektuar parimet e OSBE-ODHIR do të shihen edhe shqetësimet e opozitës:

“Kryeministri i është referuar parimit që rekomandimi i ODHIR-it ka qenë i kahershëm: departizim, depolitizim.

Brenda këtij parimi jemi duke punuar që të parimi të qëndrojë, por të adresohen dhe shqetësimet që ka opozita për një sy dhe kontroll politik aty.

E rëndësishme është që vendimmarrja të jetë jashtë partive, por partive të mos u hiqen të drejta si garant përmes rolit që ata kanë për të vëzhguar proceset zgjedhore. Në çfarë shkalle? Këtu jemi duke diskutuar”.

Gjithashtu, ai u shpreh se do të diskutohet për të gjetur një zgjidhje të përbashkët për përbërjen e Kolegjit Zgjedhor:

“Këto janë principe kushtetuese, vetingu është parim kushtetues, e njëjta gjë rekomandimi ka qenë për depolitizim të administratës zgjedhore. Ne jemi duke diskutuar brenda parimit për të gjetur zgjidhje”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>