Gjykata amerikane heq kompanin Xiaomi nga lista e zezë

Nga Exit News
Gjykata amerikane heq kompanin Xiaomi nga lista e zezë

Gjykata federale në SHBA vendosi të premten të bllokojë vendimin e Departamentit të Mbrojtjes për të ndaluar investitorët amerikan të investojnë në kompaninë e prodhimit të telefonave Xiaomi Corp.

Departamenti i Mbrojtes e bazoi vendimin e tij në lidhjet e forta mes kompanisë dhe ushtrisë kineze.

Qeveria amerikane nën drejtimin e Trump, në mes të janarit të 2021, shtoi kompaninë Xiaomi dhe 8 kompani të tjera në listën ku ndalohen investimet amerikane. Vendimi pritej të hynte në fuqi javën e ardhshme.

Xiaomi e paditi qeverinë amerikane në gjykatën federale në Uashington, duke e quajtur atë “ të paligjshëm dhe antikushtetues”. Kompania argumentoi se nuk kontrollohej nga Ushtira Çlirimtare e Popullit.

Gjykatësi amrikan argumentoi se nuk ka prova për vendimin e qeverisë ndaj kompanisë Xiaomi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>