Gjykata e Lartë publikon 9 kandidatët për Gjykatën Kushtetuese

Nga Exit News
Gjykata e Lartë publikon 9 kandidatët për Gjykatën Kushtetuese

Gjykata e Lartë ka publikuar emrat e 9 kandidateve për 3 vendet vakante të Gjykatës Kushtetuese. Ata janë:

Albert Demirneli, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Alket Jaupi, avokat.

Dhimitrula Spiro, inspektore e lartë në ILDKPKI.

Ervin Karamuço, avokat pranë Avokatit të Popullit.

Helena Papa, drejtore e Kabinetit të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit.

Saimir Visha, avokat.

Sandër Beci, anëtar i Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Vatë Staka, prokuror, anëtarë i Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Zhaklina Peto, pedagoge, shefe e departamentit të të Drejtës Civile në Universitetin e Tiranës.

Ata garojnë për vakancat e krijuara në GJK nga largimi i Fatmir Hoxhës, Vitore Tushës dhe Gani Dizdarit. Kandidatët do të vlerësohet nga Këshilli i Lartë i Emërimeve në Drejtësi, KED.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>