Gjykata e Posaçme e Apelit vendos sot për ish-ministrin Tahiri

Nga Exit News
Gjykata e Posaçme e Apelit vendos sot për ish-ministrin Tahiri

Të mërkurën, në orën 09:30,  Gjykata e Posaçme e Apelit do të japë vendimin për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Më 20 shtator 2019, ish-ministri Tahiri u shpall fajtor nga Gjykata e Krimeve të Rënda për shpërdorim detyre, ndërkohë akuzat për bashkëpunimin dhe trafik droge me bandën e Habilajve u rrëzuan.
Ai u dënua me 5 vite burg, të ulura në 3,4 vite shërbim prove.

Ky vendim u apelua si nga prokuroria e cila vazhdon të kërkojë 12 vite burg, ashtu dhe nga ish-ministri i cili kërkon pafajësinë.

Vendimi do të merret nga gjyqtarët Dhimitër Lara, Nertina Kosova dhe Albana Boksi. Të tre gjykatësit janë konfirmuar nga vetingu.

Lajme te ngjashme