Gjykata e SHBA-ve liron vrasësin e presidentit Reagan

Nga Exit News
Gjykata e SHBA-ve liron vrasësin e presidentit Reagan

Një gjykatës federal në SHBA miratoi të hënën lirimin pa kushte të John Hinckley Jr., i cili u përpoq të vriste ish-Presidentin Reagan në vitin 1981.

Gjyqtari i Gjykatës së Qarkut të SHBA Paul L. Friedman në Uashington vendosi lirimin e Hinckley nga çdo mbikëqyrje gjyqësore në vitin 2022, nëse ai mbetet i qëndrueshëm mendërisht dhe vazhdon të ndjekë rregullat e vendosura pasi u lirua për probleme mendore në vitin 2016, raporton AP.

Hinckley plagosi rëndë Reaganin, Sekretarin e shtypit të Shtëpisë së Bardhë James Brady, agjentin e Shërbimit sekret Tim McCarthy dhe oficerin e policisë Delahanty.

Në 1982, Hinckley u shpall i pafajshëm për përpjekjen e tij të dështuar për vrasje për shkak të problemeve mendore. Më pas ai u dërgua në Spitalin St. Elizabeths, në Uashington, deri në vitin 2016, kur u lejua të jetonte me nënën e tij në Virxhinia.

Prokurorja Kacie Weston tha se Departamenti i Drejtësisë donte të monitoronte Hinckley deri në qershor sepse ai jeton më vete për herë të parë në 40 vjet.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>