Gjykata rrëzon kërkesën e Izet Haxhisë për masën e sigurisë

Nga Exit News
Gjykata rrëzon kërkesën e Izet Haxhisë për masën e sigurisë

Gjykata e Tiranës rrëzoi kërkesën e Izet Haxhisë për heqjen e masës së sigurimit, arrest me burg.

Avokati i tij, Idajet Beqiri pohoi se vendimi i gjykatës nuk është i bazuar dhe se “procesi gjyqësor vijon të trajtohet dhe gjykohet politikisht.”

Izet Haxhia, i dënuar me 25 vjet burg për vrasjen e Azem Hajdarit, u ekstradua në Shqipëri, në 2018.

Çështja e tij ndodhet në Gjykatën e Lartë, në pritje për të marrë përgjigje për kompetencën për gjykimin e saj.

Gjykata e Apelit, menjëherë pas esktradimit vendosi ta shqyrtojë çështjen në themel, por më pas shpalli moskompetencën. Këtij ngërçi pritet t’I japë përgjigje Gjykata e Lartë.

Zbardhja e vrasjes së Hajdarit gjatë gjithë këtyre viteve është përfolur shumë në media. Për këtë rast u dënuan vëllezërit Izet, Ismet dhe Isamedin Haxhia dhe Jaho Mulosmani. Asnjë prej tyre se ka pranuar asnjëherë ta ketë kryer veprën

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>