Gjykata Speciale shpall datat e seancave për 4 udhëheqësit e UÇK-së

Nga Bledar Qalliu
Gjykata Speciale shpall datat e seancave për 4 udhëheqësit e UÇK-së

Gjykata Speciale krimeve të luftës së Kosovës në Hagë ka njoftuar se ish-udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) Kadri Veseli dhe Rexhep Selimi do të kenë seancën e tyre të parë publike para gjykatës përkatësisht në 10 dhe 11 Nëntor.

Seanca dëgjimore e Veselit është caktuar më 10 nëntor, në orën 15:00 në sallën e gjyqit në Hagë; ndërsa seanca dëgjimore e Selimit është caktuar më 11 nëntor, në orën 11:00, njoftoi gjykata të premten.

Aktakuza kundër Veselit dhe Selimit u konfirmua në 26 Tetor 2020. Ata u arrestuan nga Zyra e Prokurorit Specialist (SPO) më 5 nëntor 2020 dhe u transferuan në mjediset e paraburgimit të KSC në Hagë në të njëjtën ditë, së bashku me Hashim Thaçin.

Seancat dëgjimore do të jenë publike, do të transmetohen në internet dhe mund t’i ndiqni këtu.

Ndërsa më herët u njoftua se paraqitja fillestare e Thaçit do të jetë të hënën, 9 nëntor, në ora 15:00, pas asaj të Jakup Krasniqit në orën 11:00 të së njëjtës ditë.

Të katër ish-udhëheqësit e UÇK-së kanë mbajtur pozicione të larta politike në vitet pas luftës me Serbinë. Thaçi dha dorëheqjen si President i Kosovës para se të arrestohej dhe transferohej në Hagë; Veseli ishte Kryetar i Parlamentit dhe kryetar i partisë PDK; Krasniqi ishte gjithashtu Kryetar i Parlamentit; ndërsa Selimi ishte shefi i grupit parlamentar të partisë më të madhe politike, Vetëvendosje.

Prokuroria i akuzon ata për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit të kryera nga marsi 1998 deri në shtator 1999, gjatë luftës në Kosovë.

Parlamenti i Kosovës themeloi gjykatën e krimeve të luftës me seli në Hagë në gusht 2015. Ajo erdhi pas rritjes së presionit ndërkombëtar pas një raporti të Këshillit të Evropës të vitit 2011 nga Senatori Zviceran Dick Marty, i cili pretendoi se anëtarët e UÇK-së kishin kryer krime kundër pakicave etnike dhe politike rivalët gjatë luftës kundër Serbisë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>