Gjyqtari dorëhiqet gjatë vetingut, 4 vite pasi filloi detyrën

Nga Exit News
Gjyqtari dorëhiqet gjatë vetingut, 4 vite pasi filloi detyrën

Gjyqtari i Durrësit, Ergys Gashi ka dhënë dorëheqjen nga posti pas 4 vitesh në detyrë duke sjellë në këtë mënyrë ndërprerjen e procesit të vetingut ndaj tij.

Ergys Gashi përfundoi studimet e magjistraturës në vitin 2016 dhe në shkurt të 2017-ës u caktua si gjyqtar pranë Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë Durrës.

Më 16 dhjetor 2019 ndaj gjyqtarit ka nisur procesi i vetingut, por një vit e gjysmë më vonë, në 10 maj 2021 ai ka njoftuar se kishte paraqitur kërkesën për dorëheqje nga detyra në Këshillin e Lartë Gjyqësor.

KLGJ ka pranuar dorëheqjen kështu që më 28 qershor 2021, KPK deklaroi ndërprerjen e procesit të vetingut për gjyqtarin, Ergys Gashi, si dhe t’i ndalojë atij emërimin në sistemin e drejtësisë gjatë 15 viteve të ardhshme.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>