Greqia merr dozat e para të vaksinës Johnson&Johnson

Nga Exit News
Greqia merr dozat e para të vaksinës Johnson&Johnson

Greqia do të marrë dozat e para të vaksinës Johnson & Johnson të mërkurën dhe do të fillojë vaksinimin e njerëzve javën e ardhshme, tha një zyrtar i lartë i ministrisë së shëndetësisë, raporton Reuters.

Kompania amerikane ka filluar të shpërndajë vaksinën e saj në të gjithë BE-në, disa ditë më vonë sesa ishte planifikuar fillimisht për shkak të çështjeve të prodhimit.

“Ne do të marrim 33,600 dozat e para të vaksinës me një dozë të vetme nga Johnson & Johnson të mërkurën, 14 Prill”, tha sekretari i përgjithshëm i vendit i ngarkuar me vaksinimet, Marios Themistocleous, për një konferencë javore.

Greqia ka vaksinuar më shumë se 2 milion qytetarë me vaksinat Pfizer, AstraZeneca ose Moderna.

Greqia ka thënë se pret 1.3 milion doza të vaksinës Johnson & Johnson deri në qershor.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>