Greqia njeh vaksinat Sinovac dhe SputnikV të kryera në Turqi

Nga Exit News
Greqia njeh vaksinat Sinovac dhe SputnikV të kryera në Turqi

Greqia dhe Turqia njohin vaksinat e përdorura nga secili shtet. Marrëveshja u arrit gjatë vizitës së ministrit të Jashtëm turk në Greqi, të hënën.

Greqia po vaksinon me vaksinën e kompanisë Pfizer dhe Astra Zeneca, ndërsa Turqia po përdor vaksinën kineze, Sinovac dhe atë ruse Sputnik V.

Marrëveshja do të thotë se qytetarët e vaksinuar grek dhe turq mund të lëvizin nga një vend në tjetrin pa nevojën e karantinës, testin Covid-19 apo testit serologjik.

Greqia është vendi i parë në BE që njeh vaksinën kineze dhe ruse. Deri më tani, vendet e BE-së po presin miratimin nga institucioni shëndetësor evropian të dy vaksinave.

Në rekomandimin e KE-së për lëvizjen e lirë të njerëzve në verë, flitet vetëm për personat e vaksinuar më Pfizer, dhe AstraZeneca.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>