Greqia shtrin izolimin në më shumë zona për të ndaluar përhapjen e pandemisë

Nga Exit News
Greqia shtrin izolimin në më shumë zona për të ndaluar përhapjen e pandemisë

Qeveria greke ka shtrirë izolimin në disa zona të tjera të vendit për të ndaluar përhapjen e COVID-19. Të premten qeveria e Greqisë mori këtë vendim pasi vendi nuk tregoi shenja të zbehjes së pandemisë.

Nga e Shtuna, ishujt Lefkada, Syros dhe Samos, qytetet Arta dhe Amphilochia në Greqinë perëndimore, zona më e gjerë rreth Korintit në Peloponez dhe Heraklion në ishullin e Kretës do të jenë të gjitha në bllokim.

Kjo do të thotë që shkollat, parukeritë dhe dyqanet jo thelbësore të shitjes me pakicë duhet të mbyllen.

“Pandemia po përhapet në trende në rritje me 260 pranime spitalore të lidhura me COVID-19 në baza ditore,” tha Vana Papaevangelou, një anëtare e komitetit të ekspertëve të sëmundjeve infektive që këshillojnë qeverinë.

Athina e bllokuar një muaj më parë do të vijojë të jetë e bllokuar.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme