Greqia vendos masa të reja kundër COVID-19, regjistron 2 702 raste ditore

Nga Exit News
Greqia vendos masa të reja kundër COVID-19, regjistron 2 702 raste ditore

Autoritetet greke kanë vendosur masa të tjera kufizuese në vend pasi numri i rasteve ditore me COVID-19 vijon të rritet.

18 njësi rajonale në Greqi janë vendosur në “zonë të kuqe”, të cilat janë: Atika, Akai, Arcadia, Selaniku, Larisa, Lefkada (përveç Meganisi), Fthiotida, Argolida, Korinthi, Thesprotia, Arta, Samos, Boeotia, Chios, Aitos, Rodos, Heraklion dhe Evia.

Nga e enjtja në këto zona do të hyjnë në fuqi edhe masat e reja kufizuese dhe do të zgjasin deri më 16 mars.

Aktualisht në shtetin fqinj ndalohet lëvizja nga ora 21:00, deri në orën 05:00. Ndërsa në zonat ku niveli i rrezikut është përcaktuar si shumë i lartë, kufizimi nis në orën 19:00 deri në orën 05:00.

Greqia konfirmoi 2,702 infeksione të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, duke vendosur një rekord të ri në rastet ditore që nga fillimi i vitit, raportuan autoritetet shëndetësore të mërkurën.

Rajoni i Atikës, sistemi i kujdesit shëndetësor i të cilit është nën tensionin më të madh, regjistroi gati gjysmën e totalit me 1,269 raste të reja, ndërsa Selaniku raportoi 314.

Nga rastet e reja ditore, 20 u identifikuan në pikat hyrëse në vend.

Deri më tani, Greqia ka një total të konfirmuar të 197,279 infeksioneve.

40 viktima u regjistruan në 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e viktimave në 6,597.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme