Haga konfirmon aktakuzën ndaj presidentit Hashim Thaçi

Nga Exit News
Haga konfirmon aktakuzën ndaj presidentit Hashim Thaçi

Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë ka konfirmuar aktakuzën për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, një prej drejtuesve kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, UÇK.

Në një konferencë direkte për shtyp, Thaçi deklaroi se është njohur, të enjten, 5 nëntor me aktakuzën.

Një ditë me parë, edhe Kadri Veseli, aktualisht kryetar i PDK-së, u vu në dijeni për akt akuzën dhe sot është nisur për në Hagë.

Veseli dhe Thaçi, akuzohen se janë  përgjegjës për rreth 100 vrasje të civilëve gjatë luftës për pavarësinë e Kosovës.

Krimet mbi të cilat janë ngritur akuzat përfshijnë qindra viktima të njohura shqiptarësh, serbësh, romësh të Kosovës, përfshirë dhe kundërshtarë politikë të tyre.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme