Prokurorët dhe avokatët në Hagë, debat për afatin e mbylljes së hetimeve

Nga Exit News
Prokurorët dhe avokatët në Hagë, debat për afatin e mbylljes së hetimeve

Gjykata Speciale në Hagë nisi seancën gjyqësore të rradhës ndaj katër ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi.

Gjykata po njihet me ecurinë e çështjes nga palët e përfshira në proces.

E pyetur nga gjykatësi për një afat të mundshëm të përfundimit të hetimit, prokuroria tha se nuk ka një datë të parashikuar, por se dosja përfundimtare e hetimit do të depozitohet dy-tre muaj përpara datës së përcaktuar për gjyq.

Data e gjyqit është parashikuar për në shtatorin e ardhshëm.

Por pala mbrojtëse i ka kërkuar gjykatës më shumë kohë në dispozicion për t’u përgatitur mbi dosjen përfundimtare të prokurorise, përpara përballjes në gjyq.

Thaçi, Krasniqi, Veseli dhe Selimi u arrestuan në fillim të muajit nëntor me akuza për krime lufte.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>