Hakerat sulmojnë faqet e institucioneve kryesore amerikane

Nga Exit News
Hakerat sulmojnë faqet e institucioneve kryesore amerikane

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se një sulm i sofistikuar virtual nga një grup hakerash po tenton të sulmojë faqet dhe databazat e qeverisë, institucioneve kryesore dhe sektorit privat.

Departamentet e Thesarit të Shtetit dhe Tregtisë së Amerikës janë mes faqeve që po sulmohen.

Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Agjencia e Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) e SHBA-ve thanë se prishja e sulmit do të jetë “shumë komplekse dhe sfiduese”.

Shumë dyshojnë se qeveria ruse është përgjegjëse për sulmin, por ajo ka mohuar pretendimet.

CISA nuk identifikoi kush ishte prapa sulmit; cilat agjenci dhe organizata janë sulmuar; ose çfarë informacioni ishte vjedhur ose ekspozuar.

Ndërkohë, Presidenti i zgjedhur i SHBA-ve Joe Biden tha se ai do ta bënte sigurinë kibernetike një “përparësi kryesore” të administratës së tij.

“Ne duhet të përçajmë dhe të parandalojmë kundërshtarët tanë nga ndërmarrja e sulmeve të rëndësishme kibernetike,” tha ai. “Ne do ta bëjmë këtë, ndër të tjera, duke u imponuar kosto të konsiderueshme atyre që janë përgjegjës për sulme të tilla dashakeqe, përfshirë në koordinim me aleatët dhe partnerët tanë.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>